Javascript DHTML Drop Down Menu Powered by dhtml-menu-builder.com

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

BİNA OTOMASYONU ÇÖZÜMLERİ VE AKILLI BİNALAR ;


       Bina otomasyon sistemleri; alışveriş merkezlerinde, büyük boyutlu binalarda, iş merkezlerinde hem maliyet hem de işletme açısından kullanıcılara önemli avantajlar sağlayan, binalarda sürekli tekrarlanan işlemler kendiliğinden yapılmasını gerçekleştiren, oluşabilecek arızaların ve tehlikelerin önceden tespit edilerek gerekli önlemlerin alınmasına yardımcı olan sistemlerdir. Bina otomasyon sistemleri kısaca BMS (Built Management System) olarak da adlandırılmaktadır.  
Bina Otomasyon Sistemleri PLC’ler kullanılarak esnek bir yapıda ve güvenilir şekilde yapılabilmektedir.

Size özel olarak tasarlanmış bina otomasyon sistemleri; kontrol karmaşasını ortadan kaldırır, karakteristik şık bir tasarım sağlayarak, sistemleri rahatlıkla kontrol etmenize olanak verir. Aydınlatma, iklimlendirme ve perdeler için düğmeden düğmeye gitmek yerine tek bir tuşla bulunduğunuz yerin atmosferini değiştirebilir. TV, projeksiyon, DVD, VCD, 5+1 hoparlör ve benzeri modern eğlence sistemlerinizi kontrol edebilir. Bina güvenliğinizi sağlayabilirsiniz. Tüm bunlar size konforlu bir yaşamın kapılarını aralayacaktır.
 
 Otomasyon sistemine karar verirken ileri dönük tüm harcamalar göz önünde bulundurulmalıdır: Montaj, çalıştırma maliyeti ve karşı konulamaz teknolojik gelişmelere uyumu. Bu nedenle otomasyon sisteminizin esnek yapısı, paranızın karşılığında daha iyi hizmet aldığınız anlamına gelir.

 

Bina çözümlerimizi aşağıdaki gibi sınıflandırabiliriz ;


- Güvenlik ;

- Yangın
- Kartlı Geçiş
- CCTV
- Acil Aydınlatma ve   Yönlendirme

 


- HVAC (İklimlendirme) ;

- Fan – Coil Kontrolü
- Klima Santralleri Kontrolü ve Otomasyonu
- Pompaların İzlenmesi ve Kumandası
- Taze Hava Santralleri ve Fanlı Sistemlerin Kumandası
- Chiller Ünitelerinin İzlenmesi ve Kumandası


- Aydınlatma ;

- On / Off ve Dim Kontrollü İç Aydınlatma Kontrolü
- Gün Işığı Kontrollü İç ve Dış Aydınlatma Kontrolü
- Ortak Mahal Aydınlatma Kontrolü
- Varlığa Dayalı (Presence) Aydınlatma Kontrolü
- Otopark Aydınlatma Kontrolü
- Cephe Aydınlatma Kontrolü
- Acil Aydınlatma Kontrolü


- Entegre Bina Yönetimi ;

- Sistem Entegrasyonu ve SCADA Kurulumu
- Merkezi (Central), Dağınık (Distributed), Uzaktan (Remote) İzleme ve Kontrol

GÜVENLİK ÇÖZÜMLERİ ;

1 - Yangın ;

Bina içerisinde, yangın algılama, gaz kaçağı ve bu koşullar altında uygulanacak ikazlar ve senaryolar işletilir.

Mekânda bulunan güvenlik ve yangın/ihbar sistemlerinin kullanıcı panelinden kurulumu ve kontrolü, ayrıca olması muhtemel kamera sistemlerinin tek elden yönetimi; Geliştirilmiş akıllı özellikler ile siz rahatınıza bakarken o güvenliğinizi sağlar. Yangından sizleri korumak için duman detektörleriniz ve yangın önleme sisteminiz her an devrede.

Yangın ihbar sistemleri oteller kapalı diğer büyük alanlar çeşitli hammaddeler veya mamul mal bulunduran pamuk plastik ahşap polyester kâğıt vb Depo fabrika atış alanlar yanıcı parlayıcı madde gaz kaçağı riski bulunan yerler sanayi tesislerinden evlere kadar ihtiyaç olan her mekânda can ve mal güvenliğini yangına karşı erken uyarı sağlayarak koruyan sistemlerdir. Çeşitli dedektörlerden oluşan sistemler aynı zamanda başka birkaç sisteme entegre olarak çalışabilir. Alarm anında havalandırmayı açabilir asansörü istenen yere getirip tekrar çalışmamasını sağlayabilir yangın söndürme sistemlerini devreye sokabilir vb önlemlerin otomatik olarak alınmasına olanak tanır.

Türkiye Yangından Korunma Yönetmeliği ve Uluslar arası standartlar, yangın alarm sistemlerinde periyodik bakım yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Bakım esnasında, kontrol paneli test moduna alındıktan  sonra, bakım periyoduna bağlı olarak, dedektörlerin belirli bir oranına test aparatları ile alarm  verdirilmelidir. Loop cihazlarda, dedektörün tipi, çalışma hassasiyeti, adresi, üretim tarihi, son bakım tarihi gibi gerekli tüm bilgiler dedektör hafızasında saklanır. Dolayısıyla elektronik haritalama yazılımı üzerinden alınan raporda cihazların bakım tarihleri de kaydedilmiş ve raporlanmış olur. Dedektörlerin geçmişe dönük hafızaları olması, geriye dönük raporlama olanağı da sağlamaktadır. Dedektörlere ilişkin güncel ve geçmiş durum alarm / arıza / kirlilik eğrileri grafik olarak izlenebilmekte ve  raporlanabilmektedir. Adresleme teknolojisi, grafik topoloji özelliği ile  cihazlar teknoloji ve kalite açısından adresli yangın  alarm sistemleri segmentinin en üst sınıfında yer almaktadır.

YANGIN ALARM SİSTEMLERİ NASIL ÇALIŞIR ?

      Yangın alarm sistemleri son yıllarda giderek yaygınlaşmaktadır. Özellikle Avrupa uyum yasaları ve Türkiye Yangından Korunma Yönetmeliğinin yayınlanması ile hem kamu hem de özel sektörde yangın Alarm sistemlerinin uygulama alanları genişlemektedir. Yangın alarm sistemleri temelde iki kategoride üretilmekte ve uygulanmaktadır: Konvansiyonel Sistemler, Adresli yangın ihbar sistemleri. Konvansiyonel yangın ihbar sistemleri daha çok küçük ölçekli veya noktasal adresleme ihtiyacının az olduğu açık alan uygulamalarında tercih edilmektedir. Tercih sebebi ekonomik oluşudur. Adresli yangın ihbar sistemleri ise bölünmüş alanların fazla olduğu yapılar ile orta ve büyük ölçekli projelerde tercih edilmektedir. Adresli yangın alarm sistemleri içinde de adresleme teknolojilerine göre alt kategoriler bulunmaktadır. Adresleme teknolojileri, gelişim sırasına göre, manuel ve otomatik adresli sistemler olarak sıralanabilir. Manuel adresli sistemler, dip-switch, rotary switch veya el tipi adresleme üniteleri ile adreslenmektedir. Otomatik adresli sistemlerde tüm saha ekipmanları panel tarafından otomatik olarak adreslenmektedir. Manuel olarak adresleme anahtarları ile veya el tipi programlama cihazları ile adreslenen sistemlerde kurulum aşamasında her bir adresli cihaz tek tek manuel olarak adreslenmesi gereklidir. Manuel adresleme işlemi esnasında harcanan zaman ve adreslerin karışması riski de kurulum sürecini uzatma yönünde bir etki oluşturmaktadır.

2 - Geçiş Kontrol ve Personel Devam ve Takip Sistemleri :

Parmak izi, manyetik kart, şifre ya da bunların kombinasyonları ile bina girişinizi kontrol altına alınır.

Geçiş Kontrol Sistemleri hizmeti ile artık çalışanlarınız kolaylıkla firmanızda yetkileri olan yerlere girip çıkabilirken, kapılarınız davetsiz misafirlere sürekli kapalı olacak.

Günümüzde geçiş kontrol sistemleri sadece kapıları açıp kapamaktan çok daha gelişmiş fonksiyonları yerine getirmektedirler. Kartlı geçiş sistemleri personelimizin ya da misafirlerimizin geçişlerini kayıt altına almak ve yetkilendirmek için kullanılan sistemlerdir.

Bu sistemde kart verilen kişinin geçiş yapacağı kapılar sınırlandırılarak ve raporlanarak güvenlik sağlanmaktadır. Ayrıca yangın ve kamera sistemleri ile entegre edilerek hem can kaybından hem de olası sabotaj ve tehlikelerden korunmak mümkündür.

İşyerinizin büyüklüğüne bağlı olmaksızın, tüm giriş çıkışların sizin istediğiniz gibi olmasını sağlayabileceğiniz, sizin için çalışan sistemler kurabilirsiniz.

İşte kazanacaklarınız;
Daha güvenli bir çalışma ortamı
Hassas bölgelere giriş çıkışın kısıtlanması
Tek bir arayüz ile tüm sistemin kontrolü...

3 - Kapalı devre kameralar sayesinde, tüm ortam izlenir ve kayıt altında tutulur.

4 - Acil Aydınlatma ve Yönlendirme ;

Acil durum aydınlatma donanımları; binada bulunan kişilerin güvenliğini garanti eden temel yardımcı cihazlardandır. Deprem, yangın gibi durumlarda bina içerisindeki insanların panik halinde hareket etmesinin önüne geçer.
Bu armatürlerde aranan belli başlı özellikler şöyle sıralanabilir:

Basitlik
Acil Aydınlatma donanımları kamuya açık binalarda insanların güvenliğini garanti edecek şekilde tasarlanır ve üretilir. Basit tasarımlarıyla hızlı montaj ve kolay bakım yapılabilir olmalıdır. Bekleme sürelerinde LED kullanımı sayesinde bu donanımlar son derece düşük elektrik tüketimi sağlar ve böylece binanın genel enerji tasarrufuna katkıda bulunur.

Güvenlik
Elektrik kesintisi durumunda otomatik olarak çalıştırılan bu donanımlar acil çıkışları net bir şekilde göstermelidir. EN 60 598-1 ve EN 60 598-2-22 sayılı Avrupa standartları ile uyumluluğu aranmalıdır ve geçerli yönetmelikleri karşılayan yüksek bir kalite ve güvenlik seviyesinde üretilmiş olmalıdır.

Tasarım
Seriler ve aksesuarları, gömme, asma tavana veya yüzeye montaj gibi her türlü montaj şekli için, çeşitli tür ve kullanım fonksiyonlarındaki binaların iç mimari ve estetiğine de uyum sağlayacak şekilde tasarlanmalıdır.

Uygulamala Alanları
Tüm kamu binaları, oteller, ofisler, okullar, tüm mağazalar, alışveriş merkezlerinde kullanımları zorunludur.

 

HVAC (İklimlendirme) ÇÖZÜMLERİ ;

Binaların veya  benzeri her tür yapının Isıtma - Soğutma  Sistemlerini, klima santrallerini ve bunlara bağlı tüm mekanik ekipmanların izlenmesi ve kontrolü için kurulan sistemlerdir.

Hangi mevsimi yaşayacağınıza siz karar verin...

Sistem sayesinde istenilen odada farklı ısı seviyeleri kontrol edilebilmektedir.İster uzaktan kumandalardan isterse termostalar üzerinden sıcaklık kontrolüyapılabilmektedir.
Aynı zamanda bina dışından telefon ile arayarak veya SMS göndererek iklimlendirme sisteminizi çalıştırabilir ve kapatabilirisiniz.
Günün belli zamanlarında istenilen bölgelerde klimaların çalışmalarını otomatik olarak başlatabilirisiniz.
Klimalar istenilen ısı değerlerinin altına düştüğünde otomatik olarak çalışmaya başlarlar. Isınma ya da soğuma gerçekleştikten sonra otomatik olarak kapanarak enerji tasarrufu sağlanmış olur.

Dokunmatik görsel kumanda üzerinden ortam sıcaklık kontrolü yapılabilmektedir.
Mekâna entegre edilmiş ısıtma/soğutma ve havalandırma sistemlerinin kontrolü; Bölge bazlı çalışma prensibiyle istenilen derecede, kullanıcının bir hareketiyle sağlanır.
Otomasyon sistemimiz mevsimsel ve zaman bazlı çalışma şekillerini başarıyla uygular ve her bölge için sıcaklık değerlerini eş zamanlı olarak kullanıcının bilgisine sunar.
Konfor şartları, klima şartlarının filtrelediği ve ön şartlanmayı gerçekleştirdiği taze havanın fan-coil soğutması veya yerden ısıtma sistemiyle istenen sıcaklığa getirilmesi sonucunda sağlanır.

Kullanımınıza sunulan kablosuz panel üzerinden oda sıcaklığını görebilir, sıcaklık ayarını, fan hızını değiştirebilirsiniz.
Sistem merkezindeki ana kontrol ünitesi, sıcaklık modülünden gelen bilgilere göre konfor şartlarını ve aynı zamanda enerji tasarrufunu dikkate alarak yaşam alanınızda maksimum konforu sağlıyor.

Fan–Coil Kontrolü
Klima Santralleri Kontrolü ve Otomasyonubb
Pompaların İzlenmesi ve Kumandası
Taze Hava Santralleri ve Fanlı Sistemlerin Kumandası
Çiller Ünitelerinin İzlenmesi ve Kumandası
 AYDINLATMA ÇÖZÜMLERİ ;

Bina Yönetim Sistemine(BYS-BMS) entegre olarak değişen çevresel faktörlere duyarlı Merkezden, elektrik panosundan ve sahadan Sabit ve değişken zamanlı senaryolar çerçevesinde yönetilebilmesi için kurulan sistemdir. İş merkezleri, ofis binaları, kongre merkezi, fuar alanları, hastaneler, alışveriş merkezleri, spor salonları, stadyumlar, fabrikalar...

 • Yatırımcı İçin Getirileri
 • Kablolama ve işçilik maliyetlerinin azalmasından sağlanan kazançlar,
 • Fonksiyonel ve esnek kullanımın getirdiği satış ve pazarlama fırsatları
 • İşletmeci İçin Getirileri:
 • Merkezi kontrol sayesinde düşük işletme giderleri,
 • Kullanıcı kaynaklı hataları ortadan kaldıran otomatik kontroller,
 • Enerjinin verimli ve tasarruflu kullanımı ile sağlanan getiriler,
 • Hızlı arıza tespitinin getirdiği müşteri memnuniyeti
 • Kullanıcı İçin Getirileri:
 • Kullanıcı için özelleştirilebilen aydınlatma senaryolarının sağladığı konfor
 • Sağlanan enerji tasarrufunun getirileri

Aydınlatma otomasyonu kolayca tüm aydınlatma noktalarının manuel ve otomatik olarak (zamana bağlı olarak) açma/kapama kontrolünü sağlamaktadır. Ayrıca sensörler ile ışık şiddeti ölçülerek, aydınlık seviyeleri istenen değerlerde tutulabilmektedir. Bu sayede istenilen ışık şiddeti seviyesi sağlanırken, enerji tüketiminden de tasarruf edilmesi sağlanmaktadır. Otomasyon sisteminde zaman programları sayesinde günün faklı saatlerinde, farklı seviyelerde aydınlatma noktalarının açma/kapama kumandalarının otomatik olarak yapılması sağlanmaktadır. Dimmer üniteleri kullanılarak değişik tiplerde aydınlatma otomasyonu sistemleri kurulabilmektedir

 • On / Off ve Dim Kontrollü İç Aydınlatma Kontrolü
 • Gün Işığı Kontrollü İç ve Dış Aydınlatma Kontrolü
 • Ortak Mahal Aydınlatma Kontrolü
 • Varlığa Dayalı (Presence) Aydınlatma Kontrolü
 • Otopark Aydınlatma Kontrolü
 • Cephe Aydınlatma Kontrolü
 • Acil Aydınlatma Kontrolü

 

 ENTEGRE BİNA YÖNETİM SİSTEMİ ÇÖZÜMLERİ ;

         - Sistem Entegrasyonu ve SCADA Kurulumu

         - Merkezi (Central), Dağınık (Distributed), Uzaktan (Remote) İzleme ve Kontrol
 
  Copyright © 2009 KONELTEK A.Ş. Company. All rights reserved.                                                        Site Haritası